حدود ١/٣ خانم ها در طول زندگی خود دچار ریزش مو می شوند. در خانم ها ریزش مو علل مختلفی می تواند داشته باشد. شایع ترین علت آن، ریزش موی ارثی یا آندروژنتیك (androgenetic) می باشد. در خانم ها این نوع ریزش مو با نازك شدن موها و باز تر شدن فرق سر مشخص می شود و بتدریج موها در ناحیه ی بالای سر كم پشت می شوند. معمولا خط رویش مو در خانم ها عقب نمی رود و خوشبختانه طاسی به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، عوارض روحی ریزش مو در خانم ها، شدیدتر از آقایان است. شروع آن از هر زمانی بعد از سن بلوغ ممكن است. بتدریج با افزایش سن تشدید پیدا می كند و اكثرا در سنین یائسگی واضح تر می شود. سابقه ی خانوادگی مثبت و شروع زودرس در موارد شدید بیشتر دیده می شود. 

درمان بهتر است هر چه زودتر شروع شود زیرا اگر زمان زیادی از شروع ریزش مو گذشته باشد، تعدادی از فولیكول های مو ممكن است دیگر فعال نشوند. درمان این نوع ریزش مو در خانم ها عمدتا دارویی است. 

مینوكسیدیل  (minoxidil)

این دارو كه به صورت محلول موضعی استفاده می شود، فاز رویش مو را طولانی می كند. باعث كاهش ریزش مو و همینطور رویش موهای جدید می شود. به نظر می رسد مینوكسیدیل در خانم ها تاثیر بهتری نسبت به آقایان دارد. محلول ٢٪ آن برای مصرف خانم ها توسط FDA ( سازمان غذا و داروی آمریكا) تائید شده است. البته در صورت صلاحدید پزشك محلول ٥٪ آن هم در خانم ها ممكن است تجویز شود و اثر بیشتری هم دارد. باید توجه داشت كه هر چه درمان زودتر شروع شود، تاثیر بهتری خواهد داشت.  برای ارزیابی تاثیر، دارو باید حداقل شش ماه مصرف شود. مصرف آن باید مرتب و مداوم باشد و تاثیر آن تا وقتی كه دارو مصرف می شود ادامه خواهد داشت. 

مینوكسیدیل داروی كم عارضه ای است. جذب خونی آن از طریق پوست بسیار جزئی است و مشكلی ایجاد نمیكند. درمواردی ممكن است باعث تحریک پوست سر و خارش بشود كه بیشتر به دلیل اثر الكل و مواد افزودنی است تا خود دارو. گاهی ممكن است موهای جدید كه رشد می كنند، رنگ و جنس كمی متفاوت از موهای خود شخص داشته باشند. ندرتا هم ممكن است در نواحی گونه یا پیشانی موهای نازک رشد كنند كه این عارضه با مصرف محلول ٥٪  محتمل تر است و البته با قطع تماس پوست با دارو برطرف می شود. 

داروهای مهاركننده هورمون مردانه (antiandrogens)

در مواردی علاوه بر مینوكسیدیل از داروهای خوراكی كه باعث مهار اثر هورمون مردانه میشوند هم استفاده می شود. اسپیرونولاكتون (spironolacton)، فیناستراید (finasteride)، سیپروترون استات (cyproterone acetate)، انواعی از قرص های جلوگیری از بارداری (OCP) از این جمله هستند. این داروها فقط توسط پزشک تجویز می شوند و نباید خودسرانه مصرف شوند. 

آهن

در خانم ها كمبود آهن شایع است. در مواردی با صلاحدید پزشک، مصرف قرص آهن می تواند در قطع ریزش موی آنها موثر باشد. 

ویتامین ها و مواد معدنی از جمله روی (zinc) هم به عنوان مكمل درمان میتوانند كمک كنند.  

شامپوهای حاوی موادی مثل كافئین، كتوكونازول، و بعضی مواد گیاهی محرک رویش مو، در كنار درمانهای اصلی میتوانند كمک كننده باشند ولی مسلما به تنهایی اثری ندارند. 

در صورتی كه مبتلا به ریزش مو هستید، توصیه می شود هر چه زودتر به متخصص پوست مراجعه كنید، تا نوع و علت آن مشخص شود و قبل از آنكه پیشرفت كند، درمان مناسب برای شما تجویز شود.

به اشتراک بگذارید :

درباره پزشک

دکتر آرمیتا کیافر تحصیلات خود را در مقطع پزشکی عمومی و تخصص در دانشکده ی پزشکی دانشگاه تهران گذرانده است. دوره ی رزیدنتی را در بیمارستان رازی( بزرگترین مرکز بیماریهای پوست ایران) طی کرده و در سال ۱۳۷۹ موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی بیماریهای پوست ( درماتولوژی) از دانشگاه علوم پزشکی تهران شده است.

وی عضو انجمن متخصصین پوست ایران است و با نزدیک به ۲۰ سال تجربه در رشته تخصصی خود مشغول طبابت می باشد.

ادامه مطلب