ضایعات پوستی | خال های پوستی

ضایعات پوستی

روي سطح پوست هر يك از ما ممكن است انواع مختلفي از ضايعات پوستي (skin lesions) وجود داشته باشد. از جمله خال، زگيل، كيست و ... بسياري از اين ضايعات بي خطر هستند و نياز به اقدام خاصي ندارند ولي در بعضي از مواردخاص، در صورت نياز، متخصصين پوست اقدام به برداشتن آنها مي كنند. درمان بیماری های پوستی ممکن است زمان بر و طولانی باشد ولی در طول این مدت باید استفاده مرتب و منظم دارو های تجویز توسط پزشک را در راستای کار خود قرار دهید. دلایل مختلف زیادی وجود دارند که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زیر پوستی می شوند که در این مقاله درمورد آن ها صحبت می شود.

اين موارد عبارتند از :

  • مواردي كه مشكوك به بدخيمی باشند
  • مواردي كه براي شخص آزاردهنده باشند (مثلا سائيده شدن به لباس )
  • مواقعي كه به دلايل  زيبايي شخص مايل به برداشتن آنها باشد
  • انواعي از زگيل ها كه برداشتن آنها باعث جلوگيري از اضافه شدن و واگيري آنها مي شود 

قدم اول در برخورد با ضایعه‌ی  پوستی، تشخیص نوع آن است.


تشخیص نوع ضایعه‌ی پوستی به عهده‌ی پزشک متخصص پوست می‌باشد. متخصص پوست، بر حسب نوع، اندازه و محل ضایعه می‌تواند در مورد نیاز به برداشتن و بهترین روش آن تصمیم بگیرد. این کار معمولاً به صورت سرپایی و در مطب انجام می‌شود.

برداشتن خال های صورت

خال های صورت جزو شایع ترین ضایعات پوستی هستند که درصد زیادی از افراد درگیر آن هستند. بیشتر این خال ها بی خطر هستند. افراد زیادی برای زیبایی صورت خود اقدام به برداشتن این خال های پوستی می کنند. روش هایی برای برداشتن خال صورت وجود دارد و استفاده از هر کدام از این روش ها به نوع خال و نظر پزشک بستگی دارد.درمان خال تنها با هدف زیبایی صورت نمی گیرد بلکه بیشتر به منظور درمان است. زیرا انواع نادری از خال ها ممکن است سرطانی باشند و باید هرچه سریعتر برای برداشتن آن ها اقدام نمود

خال های پوستی

خال های پوستی جزو ضایعات پوستی هستند که به صورت برجسته و آشکار روی سطح پوست ظاهر می شوند و در انواع مختلف وجود دارد. انواع خال های پوستی عبارتند از خال های گوشتی، خال های مرکب، خال درمال، ملانوسیتی مادرزادی، خال دیسپلاستیک، خال های هاله‌دار، خال های آبی. برای درمان این ضایعات پوستی بهتر است به پزشک مراجعه شود. مراجعه به یک متحصص پوست و مو و زیبایی برای رفع ضایعات پوستی و خال های پوستی واجب است زیرا ممکن است با مراجعه به یک شخص غیر متخصص خسارت هایی به شما وارد شود که جبران آن غیر ممکن باشد.

روشهاي مختلفي براي برداشتن ضايعات وجود دارد كه به تعدادي از آنها اشاره مي كنيم:

١- جراحي   (surgery)

 در اين روش بعد از تزريق مقدار كمي ماده ي بي حس كننده، با انجام برش جراحي ضايعه برداشته مي شود و محل برش با چند بخيه ي ظريف بسته مي شود. در مواردي كه پزشك لازم بداند، بافت ضايعه براي انجام بررسي هاي پاتولوژي به آزمايشگاه فرستاده مي شودكه به اين عمل بيوپسي مي گويند.

٢- راديوسرجري  (radiosurgery)

با اين تكنولوژي جديد ميتوان بدون استفاده از تيغ جراحي، به كمك امواج راديويي ضايعه را برداشت. از مزاياي اين روش خونريزي كم،دقت، سرعت و ظرافت در كار مي باشد. با توجه به آسيب حداقل در بافتهاي مجاور احتمال ايجاد اسكار كم است. نيازي هم به استفاده از بخيه نيست.

ضایعات پوستی | خال های پوستی

٣- كرايوتراپي   (cryotherapy)

در اين روش با استفاده از ازت مايع درجه حرارت بافت تا حد فريز شدن پائين آورده مي شود و ضايعه تخريب مي شود. معمولا عمل كرايو در جلسات متعدد انجام می شود، بخصوص در مورد زگيل ها.

-بعد از برداشتن ضايعه، محل زخم بايد تميز نگه داشته شود. از روز بعد مي توانيد حمام كنيد.

-ممكن است لازم باشد با تجويز پزشك  براي چند روز از آنتي بيوتيك خواركي يا موضعي استفاده كنيد.  

-بسته به روش به كار رفته، اندازه، محل و نوع ضايعه، مدت زمان لازم براي ترميم متفاوت است. در اين مدت ممكن است پزشك براي شما كرم هاي ترميم كننده تجويز كند.

-حتما به دستورات دارويي و مراقبت هاي توصيه شده پزشک مورد نظر براي بعد از عمل توجه كنيد و در موعد مقرر به پزشك مجددا مراجعه كنيد. با توجه به نوع ضايعه و روش كار ممكن است درمان شما نياز به پيگيري داشته باشد.

"توجه داشته باشيد كه برداشتن ضايعات پوستي در مراكز غير پزشكي و توسط افراد غير متخصص مي تواند منجر به عوارضي مثل خونريزي، عفونت، اسكار  و يا درمان ناقص موارد بدخيم بشود. "بس توجه داشته باشید که این عمل حتما زیر نظر دکتر متخصص

و در مطب انجام شود.

به اشتراک بگذارید :

درباره پزشک

دکتر آرمیتا کیافر تحصیلات خود را در مقطع پزشکی عمومی و تخصص در دانشکده ی پزشکی دانشگاه تهران گذرانده است. دوره ی رزیدنتی را در بیمارستان رازی( بزرگترین مرکز بیماریهای پوست ایران) طی کرده و در سال ۱۳۷۹ موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی بیماریهای پوست ( درماتولوژی) از دانشگاه علوم پزشکی تهران شده است.

وی عضو انجمن متخصصین پوست ایران است و با نزدیک به ۲۰ سال تجربه در رشته تخصصی خود مشغول طبابت می باشد.

ادامه مطلب